Object

Title: Dyplomacja i Bezpieczeństwo, nr 1(4)/2016, "Między wojną i dyplomacją. Polityka zagraniczna Polski w świetle wyzwań na arenie międzynarodowej"

PLMET:

click here to follow the link

Title:

Dyplomacja i Bezpieczeństwo, nr 1(4)/2016, "Między wojną i dyplomacją. Polityka zagraniczna Polski w świetle wyzwań na arenie międzynarodowej"

Alternative title:

Diplomacy and Security no 1(4)/2016, “Between war and diplomacy. Poland's foreign policy in the face of challenges in the international arena”

Creator:

Mróz, Maciej. Red.

Subject and Keywords:

dyplomacja obronna   dyplomacja klasyczna   negocjacje   konflikty   wojna hybrydowa   polityka zagraniczna Polski   Prawo i Sprawiedliwość   polityka bezpieczeństwa   doktryna Komorowskiego   Rosja   NATO   UE   Ukraina   integracja europejska   Koncepcja „Trójmorza”   Bliski Wschód   Chiny   Kazachstan   Azja Środkowa   dyplomacja kulturalna   Interpol   kryzys migracyjny

Abstract:

Tematyka numeru została skoncentrowana wokół zagadnień polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski po zmianie władzy, dokonanej po zwycięskich dla prawicy wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Jego struktura wewnętrzna składa się z dwóch części. Pierwsza została zatytułowana „Studia i refleksje nad wojną i dyplomacją”, druga z kolei „Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa RP w nowych uwarunkowaniach wewnętrznych i międzynarodowych”. Na pierwszą cześć publikacji składają się studia i artykuły poświęcone rożnym aspektom funkcjonowania dyplomacji, zarówno w warunkach pokoju, jak i konfliktów międzynarodowych oraz wojen. Poszczególne instrumenty i formy dyplomacji, widzianej zazwyczaj gdzieś pomiędzy jej tradycyjnym pojmowaniem, a więc wyspecjalizowaną dziedziną polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa, a próbą konsolidacji znaczeń nadanych mu po zakończeniu zimnej wojny, rozpatrywane są zarówno w kontekście historycznym, kulturowym, jak i organizacyjno-systemowym. Osobne miejsce w tym bloku tematycznym zajmuje zjawisko wojny hybrydowej, w ramach której dyplomacja stanowi zarówno jeden z mechanizmów przeciwdziałania eskalacji działań militarnych, jak i całościowego, zintegrowanego oddziaływania na przeciwnika. Druga część rocznika podejmuje problematykę polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski, kształtowanej w warunkach politycznej dominacji rządów prawicy pod przywództwem partii „Prawo i Sprawiedliwość”, osiągniętej w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych w 2015 roku. Zamieszczone w niej teksty odnoszą się zarówno do zagadnień ogólnych, analizujących w sposób całościowy cele i sposoby realizacji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa naszego państwa, jak i szczegółowych, uwzględniających politykę Polski wobec poszczególnych regionów (obszar postradziecki, Bliski Wschód, Azja Środkowa) i krajów (Chiny, Kazachstan). W kolejnych artykułach poddano również analizie założenia koncepcji „Trójmorza”, określono rolę dyplomacji kulturalnej w procesie realizacji polityki zagranicznej oraz zdefiniowano wyzywania stojące przed polską policją w zakresie współpracy z Interpolem w warunkach europejskiego kryzysu migracyjnego. Zamieszczone w roczniku artykuły analityczne i studia odzwierciedlają zainteresowania badawcze pracowników Zakładu Polityki Zagranicznej RP Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz zawierają analizy i opinie zaproszonych Gości z kraju i z zagranicy.

Place of publishing:

Wrocław

Publisher:

Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytet Wrocławski

Contributor:

Kupiecki, Robert   Bieleń, Stanisław   Hryhori, Perepelycia   Mróz, Maciej   Koziej, Stanisław   Foks, Robert   Sienkiewicz, Marcin   Piekło, Jan   Habowski, Mirosław   Szydzisz, Marcin   Waśkiel, Tomasz   Umińska-Woroniecka, Anna   Szumski, Adrian

Date issued:

2016

Detailed Type:

journal  
czasopisma

Format:

application/pdf

Identifier:

oai:www.bibliotekacyfrowa.pl:79649   ISSN 2300-4282

Language:

ukr   pol

Rights holder:

Copyright by Instytut Studiów Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Autor opisu:

J.K.

Object collections:

Last modified:

Jan 16, 2023

In our library since:

Jul 18, 2017

Number of object content hits:

6 543

Number of object content views in PDF format

8854

All available object's versions:

https://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/84094

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

This page uses 'cookies'. More information