Object

Title: [Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1633-1668, ryc. 65].

PLMET:

click here to follow the link

Title:

[Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1633-1668, ryc. 65].

Creator:

Matejko, Jan (1838-1893)

Subject and Keywords:

litografia kolorowana   zbroja płytowa   pętlice   delia   hajdawery   19 w.   szyszak husarski   szamerowanie   topór   hajduk   muszkietnik   egreta   grafika polska   historia ubiorów   czekan (broń obuchowa)   kopia (broń drzewcowa)

Description:

Scena figuralna. Rycerstwo w latach 1633-1668. Sześciu mężczyzn, od lewej: muszkietnik cudzoziemskiego autoramentu, trębacz na koniu, dwaj jeźdźcy, hajduk i rycerz piechoty. Tło cieniowane u dołu.

Place of publishing:

[S.l.]

Publisher:

[s.n.]

Date:

[1875 ?]

Resource Type:

obraz

Detailed Type:

album sztuczny

Format:

image/x.djvu

Identifier:

oai:www.bibliotekacyfrowa.pl:6485

Source:

752334 III

Language:

pol

Relation:

DVD OZG00003

Access rights:

Publicly available without restrictions  
Dostępne publicznie bez ograniczeń

License:

Public Domain Mark 1.0   click here to follow the link  
Znak domeny publicznej 1.0   click here to follow the link

Location of original object:

BUWr Oddział Zbiorów Graficznych

Autor opisu:

JG

www Comment:

Rycerstwo<br> rozszerzony opis ubiorów:<p> Pierwszy od lewej - muszkietnik cudzoziemskiego autoramentu ze strzelbą w lewej ręce - w czarnym płaszczyku obszytym na dole i wzdłuż rozpięcia z przodu złotą taśmą. Rękawy okrycia z wałkami przy ramionach, rozcięte do mankietów. Biały, gładki kołnierz wyłożony na kołnierz płaszcza. Na nogach muszkietnika czarne spodnie zdobione złotą pasmanterią i guzikami na zewnętrznej linii zeszycia oraz czerwone pończochy i buty z kokardą na podbiciu. Dłonie osłaniają rękawice. Na głowie wysoki, filcowy kapelusz z szerokim rondem. Przez ramię mężczyzny przewieszony pas na amunicję.<br> Drugi - trębacz na koniu - w brązowym giermku? zapinanym z przodu na pętlice i guzy, czerwonej, krótkiej pelerynce lamowanej na dole złotą taśmą i czerwonej czapce z futrzanym otokiem i piórem.<br> Czwarty - jeździec z kopią. Ubrany w ciemno-zielony żupan przewiązany czerwonym pasem przy którym zawieszona jest szabla i łuk. Na głowie mężczyzny zielona czapka z futrzanym otokiem wyższym z przodu. <br> Czwarty - rycerz na koniu - ubrany w zbroję płytową i szyszak husarski.<br> Piąty - hajduk z toporem - w krótkim kaftanie z szerokimi rękawami, zdobionym z przodu czerwonymi guzami i niebieskich hajdawerach (szarawarach) wyłożonych na wierzch czerwonych, safianych butów. Widoczny czerwony, sukienny pas. Na ramionach czerwona delia z szamerowaniem - dziewięcioma pętlicami i guzami. Przy czapce z futrzanym otokiem egreta.<br> Ostatni - mężczyzna z czekanem - ubrany w żółty kaftan przewiązany czerwonym pasem do którego przywiązana jest szabla. Wąskie spodnie włożone w wysokie, żółte buty. Na głowie czapka z okrągłym denkiem i szerokim otokiem z futra. <p> Źródła:<br>1 - z dzieła obcego<br> 2 - z "Wjazdu Ossolińskich do Rzymu", ze sztychu Stefana della Belli<br> 3, 4 - z "Historii wojen szwedzkich" Puffendorfa<br> 5 - ze sztychu w zbiorze Ambrożego Grabowskiego<br> 6 - z "Historii wojen szwedzkich" Puffendorfa<p>Opracowała: Joanna Gilakowska<br>24.10.2006

Object collections:

Last modified:

Aug 9, 2022

In our library since:

Jul 18, 2006

Number of object content hits:

877

Number of object content views in PDF format

160

Number of object content views in DjVu format

3

All available object's versions:

https://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/2328

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

This page uses 'cookies'. More information