Obiekt

Tytuł: [Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1576-1586, ryc. 47].

PLMET:

kliknij tutaj, żeby przejść

Tytuł:

[Ubiory w Polsce 1200-1795. Przez J. Matejkę, 1576-1586, ryc. 47].

Twórca:

Matejko, Jan (1838-1893)

Temat i słowa kluczowe:

litografia kolorowana   podwika   kreza   pętlice   żupan   delia   rańtuch   toczenica   szkofia   19 w.   nadziak (broń obuchowa)   grafika polska   historia ubiorów   suknia   magierka (czapka)

Opis:

Scena figuralna. Szlachta w latach 1576-1586. Jedenaście postaci stojących: siedmiu mężczyzn, trzy kobiety i dziewczynka. Tło cieniowane u dołu.

Miejsce wydania:

[S.l.]

Wydawca:

[s.n.]

Data:

[1875 ?]

Typ zasobu:

obraz

Szczegółowy typ zasobu:

album sztuczny

Format:

image/x.djvu

Identyfikator:

oai:www.bibliotekacyfrowa.pl:6449

Źródło:

752334 III

Język:

pol

Powiązanie:

DVD OZG00003

Prawa dostępu:

Publicly available without restrictions  
Dostępne publicznie bez ograniczeń

Licencja:

Public Domain Mark 1.0   kliknij tutaj, żeby przejść  
Znak domeny publicznej 1.0   kliknij tutaj, żeby przejść

Lokalizacja oryginału:

BUWr Oddział Zbiorów Graficznych

Autor opisu:

JG

Komentarz www:

Szlachta <br> rozszerzony opis ubiorów:<p> Pierwszy od lewej - mężczyzna w niebieskim żupanie zapinanym z przodu na małe guziki i zarzuconej na ramiona niebieskiej delii z długimi rękawami zwisającymi aż do dolnego brzegu ubioru. Delia z dużym futrzanym kołnierzem, spięta przy szyi. Na głowie szlachcica okrągła czapka z jednolitym otokiem brązowego futra.<br> Druga - szlachcianka w czapie podszytej futrem.<br> Trzecia - dziewczynka w kształcie na koszuli z szerokimi rękawami. Spódnica sukni z podwójnym naszyciem krajki u dołu. Na piersiach łańcuszek. Przy szyi kreza. Na głowie dziewczynki toczenia z wiankiem.<br> Czwarta - kobieta w ciemno-niebieskiej sukni wierzchniej bez rękawów nałożonej na białą koszulę z szerokimi rękawami ujętymi mankietami wokół dłoni. Rozcięty przód sukni odsłania suknię spodniej. Na piersiach kobiety złote wisiory na łańcuszkach. Przy szyi kreza. Włosy szlachcianki spięte przy policzkach. Głowa nakryta toczenicą z pękiem piór.<br> Piąta - kobieta z podwiką przy szyi i w długim rańtuchu.<br> Szósty - szlachcic z szablą w lewej ręce. Ubrany w żółty żupan przewiązany pasem. Niebieska delia z dużym kołnierzem, z prawym nałożonym rękawem i lewym zwisającym aż do brzegu ubioru. Na niej z przodu i na boku widoczne pętlice i guzy. Stopy szlachcica okryte wysokimi, czerwonymi butami. Na głowie czapka batorówka z piórem. <br> Siódmy - mężczyzna w czerwonym żupanie spinanym z przodu gęsto na guziki, z wysokim podniesionym z tyłu kołnierzem. Na nogach widać żółte, wysokie buty. Na głowie czapka z otokiem rozciętym z przodu i z białymi piórami.<br> Ósmy - szlachcic w czerwonym żupanie oraz delii bez kołnierza, narzuconej na ramiona i spiętej przy szyi. Okrycie z pętlicami i guzami wszytymi z przodu od szyi do pasa. Na nogach mężczyzny wysokie, brązowe buty. Na głowie czerwona czapka z białym, futrzanym otokiem i pękiem piór.<br> Następny - szlachcic z nadziakiem, w delii z długimi, zwisającymi rękawami i szerokim, futrzanym kołnierzem ułożonym na ramionach i plecach. Na głowie czapka z brązowym, jednolitym, futrzanym otokiem do którego przypięta jest szkofia z pękiem białych piór.<br> Dziesiąty - szlachcic w ciemno-brązowym okryciu spinanym z przodu za pomocą pętlic i guzów. Na głowie futrzana czapa.<br> Jedenasty - mężczyzna ubrany w wzorzysty żupan i jasno-niebieską delię z krótkimi rękawami i futrzanym kołnierzem. Przy pasie przypięta szabla. Na nogach brązowe buty. Na głowie płaska czapka - batorówka z szkofią z białym piórem.<p> Źródła:<Br> 6, 7, 8, 9, 10, 11 - z "Gniazda Cnoty" Paprockiego<br> 3 - dziewczę - z pomnika w kościele Św. Trójcy w Krakowie<br> 5 - z pomnika w kościele Bernardynów w Krakowie<p> Opracowała: Joanna Gilakowska<br>24.10.2006

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

9 sie 2022

Data dodania obiektu:

18 lip 2006

Liczba wyświetleń treści obiektu:

665

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie PDF

278

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie DjVu

15

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/2308

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji